Karton Bardak Nedir?

karton bardak

Dünya çapında kullanımı yaygın olan karton bardaklar, soğuk veya sıcak olarak içeceklerin tüketilmesine yarayan tek kullanımlık ürünlerdir. Kullan at kolaylığı sağlayan Karton bardaklar, plastik bardakların aksine çok daha dayanaklı ve hijyeniktir. Sıvı tüketimi, en başta su olmak üzere günlük yaşantımız içerisinde hayatımızın bir parçasıdır. Bu tüketimlerimizde cam bardak kullanmak öncelikli tercihimiz olsa dahi karton bardaklar, kullanımı kolay ve bir nevi günlük hayatımız içerisinde kurtarıcı niteliğindedir. Unifim firması, insan sağlığı ve çevreye duyarlılığı açısından gelişen çağı yakalamakta ve karton bardak üretimini tüketiciye ekolojik dengeye katkı sağlama bilinciyle sunmaktadır. Peki karton bardaklar hayatımıza nasıl girdi? Neden cam bardak değil karton bardak? Selülozdan üretilen karton bardak nedir ?

Neden Karton Bardak Kullanmalıyız?

Tek kullanımlık karton bardakların tarihi 20. yüzyılın başında, bir Boston avukatı ve mucit olan Lawrence Luellen sayesinde başladı. Birinci Dünya savaşı sonuna doğru gerçekleşen İspanyol Gribi birçok ölüme sebep oldu. İspanyol Gribine yakalanan kişiler arasında Mustafa Kemal Atatürk’te yer almaktaydı. Tüm dünya nüfusunu etkileyen, insanların mikroplardan korkması kaçınılmaz olduğu o yıllarda karton bardak üretimi 1907’de başlamış oldu. Ülkemizde 200’li yılların başında hızlı tüketim artışı, işletme, ticaret merkezleri, okul, hastaneler, seyahat firmaları gibi neredeyse tüm sektörlerin hızlanmasına bağlı olarak karton bardak kullanımı bir ihtiyaç haline gelmekteydi. Değişen ve gelişen dünyada hızlı tüketim gibi bir kavram oluşmuşken küresel ısınma, iklim değişikliği ve çevresel koşullarla birlikte meydana gelebilecek faktörler ele alındığında bir ürünün çevre dostu olması tüketici açısından oldukça önemlidir. Tüketiciyle iletişime geçerken aynı zamanda tüketicinin ihtiyacı olanı bulmak ve doğru olanı yine tüketiciye sunmak, popülariteye ayak uydurmak gerekir.

Unifim, 2012 yılından beri doğal çevreye önem gösteren, insan sağlığına zarar vermeyen %100 selüloz karton bardak üretimi yapmaktadır. İsteğe bağlı olarak karton bardak ebatlarında farklı ürün çeşitliliği ile müşterilerin beklentilerini karşılayan Unifim, kaliteden ödün vermeden üretim sağlamaktadır. Peki selülozdan üretilen karton bardak nedir? Selüloz üç bin ya da daha fazla glikozun birleşmesi sonucu oluşan bitki hücrelerinin temel yapı taşı olan polisakkarite denmektedir. Bazı plastik ve kumaş üretiminde kullanılan selüloz, kâğıt ve karton ambalajlarının hammaddesi açısından da oldukça önemlidir.Yüksek kalitede, geri dönüşümlü kâğıt kullanımı ile ekolojik dengeye katkı sağlayan Unifim, gelecek nesilleri düşünme bilinciyle çalışmaktadır. Cam bardakların maliyeti ve hijyen açısından etkileri düşünüldüğünde, karton bardaklar ekonomik ve sağlıklıdır. Zamanın kıymetli olduğu hayat gerçeği düşünülürse kullan-at rahatlığı sayesinde, karton bardaklar, doğal selülozdan üretildiği için ısınan ham maddenin bardak içerisindeki herhangi bir sıvıya karışması gibi bir riski içerisinde taşımamaktadır. Karton bardağın doğada kısa sürede yok olan yapısı ve tek kullanımla tüketiciye pratiklik sağlaması düşünüldüğünde zararsız ve doğru bir ürün seçim yapmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Hemen Arayalım!